Den 8- oblíbené místo.

20. srpna 2015 v 12:27 | Marča

Z Pána prstenů je to Roklinka a Kraj.

ROKLINKA:
Roklinka (v originále Rivendell, sindarsky: Imladris, jinak také Karningul nebo Poslední domácký dům východně od moře) je sídlo elfů ve Středozemi J. R. R. Tolkiena. Založil ji půlelf Elrond ve Druhém věku (4 nebo 5 tisíc let před událostmi Pána prstenů) a byl jejím pánem, dokud neodplul s nositeli Prstenu. Žila zde také Celebrían, Elrondova manželka, Elladan a Elrohir, jejich synové, a Arwen, jejich dcera, z dalších známých elfů pak Glorfindel a Erestor. Z lidí v Roklince vyrůstal například Aragorn.
Roklinka je umístěna na okraji strmé úzké rokle v "Koutci" mezi řekami Brunien (Bouřná) a Mšená, na úpatí Mlžných hor.
Byl zde uložen Narsil, meč, jenž byl zlomen a znovu zkut, po zkutí se mu říkalo Andúril.
V Roklince se konala Elrondova rada, na které bylo rozhodnuto jak naložit s Jedním prstenem.
Na konci Čtvrtého věku byla Roklinka opuštěna. Elrond s mnoha elfy odplul do Valinoru, zbytek pak odešel do elfské kolonie v Ithilienu nebo do království v Temném hvozdu.


KRAJ:
Kraj (anglicky Shire, v západštině Sûza, v sindarštině Drann) je fiktivní země popsaná v Pánovi prstenů a dalších knihách anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena. Leží na severozápadě Středozemě a je obydlen hobity.
Kraj se nachází v Eriadoru na západ od řeky Brandyvíny a na východ od Dalekých vrchů. Od západu k východu je dlouhý asi 120 mil (cca 190 km) a od severu k jihu 150 mil (cca 240 km), jeho rozloha tedy činí asi 47.000 km². Kraj se dělí na čtyři hlavní oblasti nazývané čtvrtky a další dvě tzv. marky. Východní marka se nachází za řekou Brandyvínou na jejím levém břehu, byla osídlena r. 2340 Třetího věku rodem Brandorádů (dříve Starorádů) a oficiálně potvrzena jako součást Kraje králem Elessarem na počátku Čtvrtého věku. Zároveň tento král rozšířil Kraj o Západní marku.
Hlavním městem Kraje je Velká Kopanina, dalšími významnými městy jsou Hobitín, Bralův Městec, Žabovřesky a další.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama